ginekolog czyrniański
SONO HSG
Sono HSG (ultrasonograficzna histerosalpingografia to ultrasonograficzna ocena jamy macicy i jajowodów po podaniu środka kontrastującego. Wykorzystywana w diagnostyce niepłodności celem oceny drożności jajowodów, a także diagnostyki nieprawidłowych zmian w jamie macicy ( polipy, mięśniaki, przegrody i inne ).

Zabieg Sono HSG jest procedurą ambulatoryjną, trwającą do 30 min. Polega na podaniu przy pomocy odpowiedniego cewnika kontrastu do jamy macicy i jajowodów. Podczas podawania kontrastu ultrasonograficznie ocenia się jamę macicy, przebieg i drożność jajowodów.

Badanie wykonuje się w I fazie cyklu – tuż po ustaniu krwawienia miesięcznego. Na godzinę przed badaniem należy zażyć 2 tabletki Paracetamolu ( 2 x 500 mg ).

Sono HSG i HSG klasyczne.

HSG klasyczne jest procedurą szpitalną , wykonywaną pod kontrolą Roentgen’a, wymaga podania kontrastu zawierającego jod.
Sono HSG jest procedura ambulatoryjną, a podawany kontrast nie zawiera środków uczulających.
Pomiędzy obiema metodami oceny drożności jajowodów nie stwierdza się statystycznych różnic co czułości i swoistości.
Sono HSG jest badanem mniej inwazyjnym, pozwala uniknąć promieniowania Roengenowskiego, oraz możliwości uczulenia na kontrast zawierający jod. Dodatkowo dysponujemy lepszą oceną jamy macicy i mogących występować tu zmian ( polipy, mięśniaki, przegrody i inne ).
Podczas zabiegu może wystąpić ból, który ustępuje po zażyciu leków przeciwbólowych. Po zabiegu może wystąpić lekkie plamienie. Badanie jest zapisywane w formie filmu i wydawane pacjentce. Bezpośrednio po zabiegu można udać się do domu.

KONTAKT
Przychodnia Lekarska Balticmed
76-031 Mścice k.Koszalina
ul. Rzemieślnicza 4
e-mail: ginekolog.czyrnianski@wp.pl


rejestracja telefoniczna
tel. komórkowy: 730 910 330 - preferowany kontakt sms
godziny przyjęć
poniedziałek - 0830 - 1530
wtorek - 0830 - 1730
czwartek i piątek godziny ustalane indywidualnie