Andrzej Czyrnianski
lekarz - specjalista ginekolog - położnik
PORADNIK GINEKOLOGIA

Antykoncepcja wewnątrzmaciczna.

Jest to wysoce skuteczna metoda zapobiegania ciąży. Polega na umieszczeniu w jamie macicy wkładki antykoncepcyjnej ( popularnie nazywanej przez kobiety spiralką ) na okres około pięciu lat.

Wyróżniamy dwa rodzaje wkładek:
- tzw. miedzianą - opartą na antykoncepcyjnym działaniu jonów miedzi (z krwawieniami miesięcznymi),
- hormonalną - Mirena - opartą na miejscowym, domacicznym uwalnianiu hormonu o działaniu antykoncepcyjnym ( bez krwawień miesięcznych ).

Efekt antykoncepcyjnych wkładek domacicznych, dorównuje skutecznością tabletom antykoncepcyjnych, plastrom lub krążkowi dopochwowemu.
Wkładka hormonalna polecana jest szczególnie dla kobiet z obfitymi, bolesnymi miesiączkami, rozpoznaną adenomiozą, mięśniakami macicy ( z ograniczeniami ), silnymi objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego, nieródek, oraz dla tych kobiet, które cenią sobie swobodę i komfort życia z tytułu braku miesiączki.

Antykoncepcja wewnątrzmaciczna jest metodą w pełni odwracalną, pozwalającą na szybkie odzyskanie płodności po zaprzestaniu jej używania.
Wkładka antykoncepcyjna zakładana jest ambulatoryjnie przez lekarza ginekologa po uprzedniej konsultacji i kwalifikacji. Celem uniknięcia bólu związanego z założeniem wkładki możliwe jest miejscowe znieczulenie podczas zabiegu.

Opracowanie - źródła własne lek. A.Czyrniański.

strona główna   |   ginekologia oferta   |   ginekologia poradnik